Wpływ spacerów na zdrowie

Ruch to zdrowie

Każdy z nas wie, jak istotny jest w naszym życiu ruch. Niestety, nie każdy zapisuje się na siłownię, pływalnię czy też uprawia codzienne biegi. Przeważnie jesteśmy przepracowani, zmęczeni i nie mamy czasu ani ochoty na zorganizowane sposoby uprawiania jakiegoś sportu. Nie znaczy to jednak wcale, że powinniśmy się całkiem poddać i absolutnie nic nie robić – wystarczy w naszej codzienności znaleźć chwilę na spacery, które również w niebagatelny sposób wpłyną na stan naszego zdrowia jak i poprawią kondycję. Żyjemy w takich czasach, że niestety większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Przyklejeni do ekranów komputerów, zwłaszcza obecnie w dobie pandemii, odczuwamy niedogodności z tym związane. Zaczynamy narzekać na bóle nóg i kręgosłupa, bóle głowy, osłabienie i chroniczne zmęczenie. Miewamy coraz częściej problemy z zaśnięciem. Tymczasem rozwiązanie zdaje się być bardzo proste (więcej na operacjahaluks.pl) !
Spacery są świetną formą aktywności dla osób w każdym wieku – wszakże już z niemowlakami wychodzimy na przechadzki, przedszkolaki uwielbiają wyjścia do parku z rodzicami, a dla seniorów jest to nieraz jedyna forma aktywnego spędzania czasu. Najczęściej jednak zupełnie nie doceniamy znaczenia codziennych spacerów, uważając je za zbyt “prostą” i banalną czynność. Tymczasem codzienne, choćby trwające tylko kwadrans spacery po jakimś czasie mogą okazać się zbawienne dla całego naszego organizmu, jak również dla naszego stanu psychicznego. Jak się jednak zmotywować do tej formy aktywności? Z pewnością dobrym pomysłem będzie przygarnięcie pod swój dach… psa, przy którym spacery okażą się koniecznością, a szybko zamienią w przyjemność zarówno dla czworonoga, jak i dla nas!

Korzyści płynące z codziennych spacerów

Wyjście z domu, oddychanie pełną piersią świeżym powietrzem ma świetny wpływ nie tylko na kondycję fizyczną, ale i na naszą psychikę. Spacery pomagają “przewietrzyć” głowę, uporządkować myśli, redukują poziom stresu.
Spacery niezawodnie pomogą nam, jeśli planujemy zrzucić parę kilo. Musimy jednak pamiętać, że aby nieco przyspieszyć nasz metabolizm powinniśmy przebyć około 15 000 kroków dziennie. Chodzenie to nieskomplikowane ćwiczenie, nie potrzebujemy do niego dodatkowych atrybutów, specjalnego stroju – wystarczą wygodne buty i odzież dostosowana do pogody. Zacząć powinniśmy od krótkich, choćby piętnastominutowych spacerów tuż po posiłku. Pozwolą nam one spalić kalorie, których właśnie dostarczyliśmy organizmowi.
Wieloletnie badania wykonane przez naukowców wykazały, że codzienne spacery znacząco wydłużyły życie wykonującym je seniorom, dlatego tak ważne jest, by nasi rodzice i dziadkowie regularnie wychodzili z domu aby się nieco przewietrzyć. Podczas spacerów zwiększa się nasza aktywność sercowo-naczyniowa, krążeniowa oraz oddechowa. Oznacza to, że składniki odżywcze docierają wszędzie tam, gdzie są niezbędne, a energia przenoszona jest do wszystkich komórek, zamiast magazynowana. Pamiętajmy też, że wychodzenie z domu wpływa na przyswajanie przez nasz organizm witaminy D, która syntetyzowana jest w skórze poprzez dopływ do niej promieni słonecznych.
Nie sposób wymienić wszystkich korzyści płynących ze spacerów. Spróbujmy sami, a nasz organizm będzie już niebawem nam wdzięczny!

Author: gillianmckeith.pl