Co dietetycy myślą o błonniku?

Świat oszalał na punkcie błonnika! Każda osoba, która choć raz w życiu była na diecie wie czym jest błonnik organiczny i dlaczego warto go spożywać. Jednak zazwyczaj jest to wiedza czerpana z artykułów w internecie, a nie od prawdziwego specjalisty. Co więc dietetycy mają do powiedzenia na temat tej substancji?

Jedz z rozwagą!

Oczywiście, błonnik ma dużo zalet i może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Należy jednak pamiętać o tym, że może on też zaszkodzić. Nie powinny go spożywać osoby, które cierpią na zapalenie żołądka lub wrzody. Może to pogorszyć ich chorobę. Należy też uważać na ilość błonnika, którą spożywamy, bo jego nadmiar może spowodować biegunki czy wzdęcia.

Uwaga na odwodnienie!

Jedząc dużo produktów bogatych w błonnik, bardzo łatwo jest się odwodnić. Substancja ta chłonie wodę, przez co mniej z niej wchłania się w organizmie. W dodatku, biegunki wywołane przez jego nadmiar mogą bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego właśnie dietetycy przypominają, żeby pić dużo wody (przynajmniej 1, 5 litra dziennie), szczególnie wtedy, gdy spożywamy więcej błonnika.

 

Author: gillianmckeith.pl