Co trzeba wiedzieć o bólu głowy u dziecka

Bóle głowy są jednymi z najczęściej występujących zarówno u dzieci jak i dorosłych. Żyjemy niezwykle szybko i intensywnie, wiele godzin spędzamy w pracy i w szkole oraz przed komputerem. Nadmierna liczba obowiązków i niewielki czas przeznaczany na ruch i aktywność fizyczną dotykają wszystkich, także dzieci i młodzież. Nic więc dziwnego, że bóle głowy pojawiają się często. Warto wiedzieć kiedy nie stanowią powodu do niepokoju a kiedy wymagają szczegółowej i dokładnej diagnostyki. W większości przypadków ból głowy u dziecka ustępuje po odpoczynku i podaniu leków. Czasem bywa jednak objawem poważniejszej choroby i wówczas trzeba skorzystać z pomocy lekarskiej.

Co go wywołuje – jakie mogą być przyczyny bólu głowy u dziecka?

Ten ból może być spowodowany bardzo różnymi czynnikami – w większości przypadków nie jest to nic poważnego a z bólem można sobie bardzo łatwo poradzić. Rzadziej zdarza się, że ból głowy może być objawem poważniejszej choroby. Warto jednak w każdym przypadku znaleźć możliwą przyczynę i starać się ulżyć dziecku ponieważ tego typu ból uniemożliwia codzienne funkcjonowanie i może wpływać na stan zdrowia dziecka.
Ból głowy u dziecka może być objawem chorób takich jak: zapalenie ucha, angina, anemia, choroby krwi, choroby zatok, zaburzenia neurologiczne, obecność w organizmie pasożytów, zatrucia pokarmowe i zapalenia.
Zdecydowanie częściej ból głowy może być wywołany przez czynniki takie jak przebywanie w pomieszczeniach gdzie jest bardzo głośno lub duszno, przegrzanie organizmu, odwodnienie, głód, odczuwanie stresu albo lęku, zbyt długie przesiadywanie przed komputerem albo telewizorem.
Często bóle głowy pojawiają się także bez jednej, konkretnej przyczyny jednak również wówczas nie powinno się ich lekceważyć tylko udać się z dzieckiem do lekarza.

Jak pomóc dziecku

Doraźna pomoc w przypadku bólu głowy obejmuje podanie leków, masaż skroni i czoła oraz odpowiedni odpoczynek. Jeśli jednak ból głowy nie przechodzi po dłuższym odpoczynku lub pojawia się dość często, konieczna będzie wizyta u pediatry, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, skieruje do specjalisty lub na odpowiednie badania. Te podstawowe badania obejmują morfologię krwi, badanie wzroku, regularne sprawdzanie ciśnienia krwi. Bardziej specjalistyczne badania to tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, EEG a także badania neurologiczne i badania w kierunku rozpoznania wad postawy.

 

Author: gillianmckeith.pl