Dieta przy chorobie wrzodowej

Choroba wrzodowa wymaga, aby pacjent stosował specjalną dietę, której głównym celem ma być łagodzenie objawów i nie podrażnianie błony śluzowej żołądka. Dieta przy chorobie wrzodowej musi być lekkostrawna, pokarm nie powinien zalegać w żołądku i nie prowokować do nadmiernej produkcji soku żołądkowego. Zatem, jaka dieta dla osób z wrzodami na żołądku będzie najlepsza?
Podstawową kwestią jest podawanie często niewielkich posiłków. Jedzenie musi być dobrze rozdrobnione, ponieważ przeżuwanie pobudza pracę żołądka, co w tym wypadku jest bardzo niekorzystne. Dieta przy chorobie wrzodowej wyklucza używanie ostrych przypraw, takich jak papryka, pieprz, liście laurowe czy ziele angielskie. Jeśli szukamy odpowiedzi, na to jaka dieta dla osób z wrzodami na żołądku będzie odpowiednia, pamiętajmy też by unikać wywarów z mięs i dań silnie aromatycznych czy kwaśnych oraz dań typu fast food.
Na śniadanie możemy podać różnego rodzaju kleiki z płatków owsianych lub kanapki z chudej wędliny bez warzyw. Obiad stanowić będą neutralne w smaku zupy, np. zupa z marchewki oraz gotowane mięso drobiowe.
Kiedy nie wiemy, jaka dieta dla osób z wrzodami na żołądku zapewni komfort i ulgę, możemy udać się do dietetyka. Profesjonalnie przygotowane menu pomoże nam skuteczniej walczyć z chorobą i zapobiegnie pogłębianiu się objawów.
Pamiętajmy też, że dieta przy chorobie wrzodowej wymaga pewnej samodyscypliny. Nawet małe odstępstwa od ustalonych zasad mogą kosztować nas wiele cierpienia spowodowanego nieodpowiednim jedzeniem.

Author: gillianmckeith.pl