Co jest zdrowsze – kawa, czy herbata?

Każdy Polak rano musi wypić kubek lub filiżankę czegoś ciepłego, by się rozbudzić. Kawę lub herbatę. Większość dorosłych najpewniej sięga po tą pierwsza, a dzieci, młodzież i młodzi ogólnie – po herbatę.
Niektórzy jednak mają wątpliwości – czy kawa jest zdrowa? A może jednak herbata jest tym niezdrowym napojem, a zawsze obrywa się kawie.
Oba napoje, i kawa i herbata mają wspólną cechę – zawierają kofeinę. Kofeina to substancja, która głównie odpowiada za nasze pobudzenie i uczucie “zastrzyku energii”. Kawa posiada jej zdecydowanie więcej niż herbata, jednak ta wspólna cecha prowadzi do dalszych skutków. Zarówno kawa, jak i herbata pobudzają, w pewnym stopniu redukują wystąpienie nowotworów i demencji.
Ale oba napoje mają też swoje wady, o których warto wspomnieć.
Kawa jest zwykle kwaśniejsza, przez co źle wpływa na żołądek i powoduje wysokie skoki ciśnienia. Niesłodzona wypłukuje magnez, a słodzona wywołuje nagły skok cukru, który tak szybko jak się pojawia to znika.
Herbata powoduje szarzenie zębów i utrudnia przyswajanie żelaza.
Tak więc każdy z tych napojów może być niezdrowy w zbyt dużych ilościach. W odpowiednich, czyli tak do 3 filiżanek powinien działać na nas pozytywnie.

 

Author: gillianmckeith.pl