Dieta cukrzycowa stosowana w obydwu typach cukrzycy.

Cukrzyca jest choroba cywilizacyjną, która zbiera co raz większe żniwo, nie tylko w śród osób starszych. Pojawia się, kiedy dochodzi w organizmie do zaburzeń w wytwarzaniu insuliny lub gdy organizm nieprawidłowo przyswaja ten hormon. Na podstawie dotychczasowych badań wyróżnia się dwa typy cukrzycy; Cukrzyca typu 1 wynikająca z bezwzględnego braku insuliny w organizmie. Drugi rodzaj stanowi cukrzyca typu 2, która wynika ze złego działania insuliny. W pierwszym przypadku niezbędne jest podawanie insuliny, którą wstrzykuje się podskórnie, a jej niedobór może doprowadzić do śmierci. W drugim rodzaju cukrzycy, która najprawdopodobniej powstaje na skutek starzenia się organizmu, leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety oraz leków obniżających poziom cukru we krwi.

Dieta stosowana w cukrzycy

Dieta cukrzycowa jest podstawowym narzędziem do walki z tą choroba oraz sposobem na jej opanowanie. umożliwia ona utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi oraz dostarcza niezbędną ilość energii. W obydwu typach cukrzycy stosuje się dietę oparta na zasadach zdrowego żywienia, bogatoresztkową, z ograniczeniem łatwoprzyswajalnych węglowodanów i tłuszczy zwierzęcych.
W diecie cukrzycowej kluczowe jest utrzymanie prawidłowego poziomu insuliny. Chory koniecznie musi znać swoje codzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jest ono uzależnione od płci, aktywności, wykonywanej pracy i kondycji fizycznej. Te informacje pozwalają na ustalenie ilości węglowodanów, białek i tłuszczy zawartych w pożywieniu. Jeżeli dietetyk lub lekarz ustali, że chory potrzebuje 2000 kcal, to około 60 % powinno pochodzić z węglowodanów, które w diecie cukrzyka odgrywają najistotniejszą rolę.

Dieta cukrzycowa redukuje zbędne kilogramy u osób z nadwagą. U osób chorych na cukrzycę, które stosują odpowiednią dietę, znacząco poprawia się regulacja krwi. Niestety w cukrzycy typu 1 sama dieta jest niewystarczająca do wyregulowania poziomu cukru. Jednak u tych osób przestrzeganie diety także jest bardzo ważne i sprawia, że regulacja poziomu cukru jest sprawniejsza.

 

Author: gillianmckeith.pl