Na jakie zachcianki w ciąży można sobie pozwolić?

Każda ciężarna miewa czasem ochotę na różne dziwne rzeczy do jedzenia. Wiele pań, które przed ciążą nie przepadały za słonym czy słodkim, teraz wyraźnie nabiera apetytu na tego rodzaju przekąski! Jak odżywiać się w ciąży zdrowo i jednocześnie zaspokoić swój apetyt na różne smaki w tym słodkości?

Zbilansowana dieta to podstawa – zachcianki w ciąży

Dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze jest najlepsza dla kobiet w ciąży, a także dla wszystkich innych osób. Szczególny czas wymaga tego, aby organizm był silny i dobrze odżywiony. Dlatego staraj się komponować posiłki w ten sposób, aby znalazły się w nim tłuszcze omega, witaminy oraz białko. Jeżeli po zjedzeniu obiadu lub śniadania czujesz, że masz ochotę na coś słodkiego, możesz przygotować sobie koktajl z owoców. Banany będą do tego doskonale się nadawały – zawierają dużo węglowodanów, są sycące i słodkie. Jeżeli nie masz alergii, możesz również sięgać po sok z pomarańczy I zaspokoić swoją potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Sok z pomarańczy równocześnie dostarczy Tobie i Twojemu dziecku niezbędnych witamin.

Czego nie wolno jeść w ciąży?

W ciąży nie powinna się jeść surowego mięsa, ponieważ ryzyko zakażenia pasożytami jest często zbyt duże. Oczywiście ciężarna nie powinna sięgać również po żadne przetworzone posiłki ani sklepowe przekąski typu chipsy czy cola. Pamiętaj jednak, że dobra czekolada od czasu do czasu na pewno Ci nie zaszkodzi. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedni balans pomiędzy folgowaniem sobie i objadaniem się a dietą restrykcyjną. Ciąża to nie jest dobry czas na przeprowadzanie eksperymentów z dietami. Nie decyduj się na przejście na wegetarianizm kiedy jesteś w ciąży! Twój organizm potrzebuje białka pochodzącego z produktów odzwierzęcych, kolagenu oraz witaminy B12. Zachcianki w ciąży nie powinny powodować u Ciebie wyrzutów sumienia – każda kobieta je miewa bez względu na, to czy wcześniej zdrowo się odżywiała, czy nie. Dlatego pozwalaj sobie czasem na ich zaspokojenie!

 

Author: gillianmckeith.pl