Prawidłowe dbanie o uzębienie naszego dziecka.

Uzębienie i jego prawidłowy stan jest ważne na każdym etapie naszego życia. Mocne i zdrowe zęby to wizytówka każdego z nas. Zęby pełnią też bardzo istotną funkcję w naszym życiu, a mianowicie odpowiedzialne są na rozdrabnianie pokarmów które spożywamy. Już od maleńkości powinniśmy o nie zadbać. To bez znaczenia czy są to mleczaki czy stałe zęby jednak pielęgnować trzeba każde.
Jak dbać o zęby dziecka ?

Dbania o zęby i uświadamianie tego jakie to ważne należy zacząć już od maleńkości. To bardzo ważne, aby wyrobić w dziecku zdrowe nawyki, które korzystnie wpłyną na jego uzębienie. Oto kilka porad jak należy zadbać o ząbki malucha.
• Regularne szczotkowanie zębów. Już od pojawienia się pierwszego ząbka należy o niego zadbać. Zakup odpowiednią szczoteczkę dla maluszka ( miękka i delikatna) oraz pastę odpowiednią do wieku i regularnie szczotkuj maluchowi ząbki. Jeżeli dziecko jest większe pozwól mu samemu wykonywać tą czynność jednak zawsze skontroluj czy ząbki są odpowiednio dobrze umyte.
• Zapewnij dziecku odpowiednią dietę. Żywienie ma bardzo duży wpływ na zdrowie całego organizmu, a także na kondycję zębów. Do diety wprowadź warzywa, owoce, nabiał. Soki, które zawierają duże ilości cukrów zastąp wodą lub herbatą.
• Ogranicz słodycze. To one odpowiedzialne są w głównej mierze za próchnicę. Ponadto nie wpływają one zdrowo na organizm. Ogranicz słodycze, aby dziecko nie spożywało ich w dużych ilościach. Po ich spożyciu najlepiej jeżeli ząbki zostaną porządnie wyszczotkowane.
• Po wieczornym szczotkowaniu nie jemy. To powinno wejść dziecku w krew. Jeżeli wyszczotkujemy ząbki to sięgamy po przekąskę lub słodki napój.
• Opieka stomatologiczna. Dziecko powinno być pod stałą kontrolą stomatologiczną. Co pewien czas ( wyznaczony przez dentystę) należy skontrolować zęby. Pozwoli to na szybkie wyleczenie nawet najmniejszego ubytku zanim zrobi się większy. Ponadto choroby zębów i jamy ustnej często są przyczyną innych schorzeń organizmu.
• Po 12 miesiącu życia wyeliminuj smoczek. Jest on często przyczyną nieprawidłowego zgryzu w późniejszym wieku.

Author: gillianmckeith.pl