Mąka wykorzystywana jest do wytwarzania bardzo wielu produktów spożywczych. Wyroby mączne są wciąż podstawą żywieniową wielu osób. Tak naprawdę z chleba czy makarony rezygnują jedynie ludzie, których zmusza do tego sytuacja zdrowotna. Wyjątkiem mogą być osoby o rozwiniętej świadomości dotyczącej zasad zdrowego odżywiania, którzy wiedzą, iż nadmiar białej mąki w codziennym jadłospisie może w ostatecznym rozrachunku dosyć mocno zaszkodzić.
Jak zmniejszyć spożywanie produktów z białej mąki?
Jeżeli ktoś chce zacząć odżywiać się nieco bardziej świadomie, tak by nie przesadzać z białym pieczywem czy tradycyjnymi makaronami, to najprostszym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z produktów zawierających białą mąkę. Co jednak zrobić w przypadku, gdy ciężko sobie wyobrazić życie bez produktów mącznych? Wówczas można zastąpić zwykłą, białą mąkę pszenną, mąką orkiszową.
Orkisz – co to takiego?
Orkisz to zboże, które na szeroką skalę było wykorzystywane przez wiele stuleci. Jego właściwości odżywcze znano już w czasach starożytnych. Jednak ubiegły wiek to okres, w którym rolnictwo stawiało przede wszystkim na proste rozwiązania. Masowa produkcja żywności stała się absolutnym priorytetem, przez co na rynkach zbytu zaczęły królować te odmiany pszenicy, które były bezproblemowe w uprawie i przy których stosunkowo niskim nakładem kosztów i pracy można było osiągnąć obfite plony.
Orkisz jest odmianą pszenicy, która posiada liczne wartościowe składniki, z których organizm człowieka może czerpać siłę do codziennego funkcjonowania. Im mniej są przetworzone produkty zbożowe, tym są zdrowsze dla człowieka. Co można znaleźć w mące orkiszowej? Do składników odżywczych zawartych w orkiszowych wyrobach można zaliczyć przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, magnez, potas i wapń, a także szereg witamin z grupy B. Jak widać na pierwszy rzut oka pieczywo orkiszowe to bogactwo cennych substancji i stanowi wartościowy zamiennik dla białego pieczywa.
Najnowsze komentarze