Najpiękniejszy, niebieski kamień świata. Szafir i jego oryginalny wygląd. Jak dbać o biżuterię z szafirem?

Szafir, wyjątkowy kamień, o pięknym, intensywnym kolorze oraz dużej twardości, chętnie wykorzystywany do produkcji biżuterii noszonej na co dzień. Szafir, nazywany również korundem, to kamień szlachetny, występujący głównie na terenie Tajlandii, Rosji, Indii, USA oraz Sri Lance. Pozyskuje się go ze skał magmowych.

Cechy charakterystyczny dla Szafiru.

Ten wyjątkowy kamień szlachetny, zajmuje drugie miejsce co do twardości. Tak samo jak diament, charakteryzuje się przezroczystością, Niektóre odmiany kamienia wykazują pleochroizm, czyli zmieniają zabarwienie w zależności od padającego światła. W ten sposób, pozornie wyglądający kamień, może zmienić swój kolor, nadając biżuterii oryginalny wygląd.
Występuję wiele kolorów szafiru, w tym żółty, różowy, pomarańczowy a nawet przezroczysty, choć jest mniej powszechny od najsłynniejszego, niebieskiego odcienia. Niebieska odmiana korundu, jest najbardziej cenionym i pożądanym kolorem w branży jubilerskiej. W zależności od intensywnego zabarwienia, wartość szafiru jest zmienna. Im głębszy odcień, tym lepiej. Niektóre okazy, mogą mieć mniej intensywne zabarwienie, przez co odcień może przypominać zielony. Choć jest równie piękny, nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak głęboki niebieski.

Szafir wykorzystywany do biżuterii. Jak o nią zadbać, by kamień nie stracił blasku?

Niebieska odmiana korundu najczęściej wykorzystywana jest do produkcji przepięknych naszyjników oraz kolczyków. Z tego niezwykłego kamienia, produkuje się również pierścionki, wisiorki, broszki oraz bransoletki. Aby biżuteria nie straciła swojego blasku, podczas czyszczenia, warto użyć delikatnej ściereczki, namoczonej w wodzie z płatkami mydlanymi. W ten sposób bez problemu można usunąć zabrudzenie na biżuterii, nie zmieniając struktury kamienia, oraz jego koloru. Tak samo jak w przypadku innych, szlachetnych kamieni, należy unikać długotrwałego moczenia biżuterii w wodzie. Negatywnie wpłynie to na jakość kamienia oraz powoduje matowienie biżuterii.

 

Author: gillianmckeith.pl