Dieta Raw Food

Dieta Raw food, to dieta, która opiera się tylko i wyłącznie na spożywaniu surowych produktów spożywczych.
Dlaczeho ta dieta?
Zwolennicy diety Raw Food uważają, że surowe pożywienie zawiera cenne naturalne enzym, witaminy oraz składniki odżywcze, które po obróbce cieplnej ( w temperaturze powyżej 42 stopni Celsjusza) tracą dużo swoich prozdrowotnych właściwości.

 

Początki diety Raw Food sięgają XIX wieku. Pierwszym tzw. ,,założycielem” , a zarazem jej zwolennikiem był Szwajcar Maximilian Oskar Bircher – Benner. Przeprowadził on liczne eksperymenty związane ze spożywaniem surowej żywności. Otworzył także klinikę dietetyki, w której wykładał swoje metody żywieniowe.
Dieta Raw Food rozprzestrzeniła się i ewoluowała na przestrzeni lat. Jest ona bardzo podobna do diety wegańskiej, gdyż tak samo opiera się na produktach roślinnych. Kluczowymi produktami spożywanymi w tej diecie są:
– świeże owoce
– świeże warzywa
– orzechy
– nasiona
– zioła
Kluczowym założeniem jest, aby żadna żywność nie była:
– poddana obróbce termicznej powyżej 42 stopni Celsjusza
– poddana obróbce w kuchence mikrofalowej
– napromieniowana
– przetworzona w jakikolwiek sposób
– poddana działaniu herbicydów lub pestycydów
– modyfikowana genetycznie
Produkty, które można spożywać będąc na diecie Raw Food to:
– wszystkie surowe owoce i warzywa
– nieprzetworzone orzechy i nasiona
– surowe ziarna, rośliny strączkowe bądź kiełki
– suszone owoce, warzywa lub mięso
– mleka roślinne
– wodorosty
– tłoczone na zimno oleje

Jest to dieta wymagająca od nas dobrego zaplanowania posiłków. Jest niskokaloryczna, wiąże się to z pokarmami jakie spożywamy, dlatego często zaliczana jest także do diet odchudzających. Jednak jeżeli decydujemy się na taki rodzaj diety warto omówić ją szczegółowo z dietetykiem, który podpowie nam jak zbilansować swoje posiłki. Trzeba liczyć się również z tym, że porcje posiłków na tej diecie będą duże, wiąże się to z niskokalorycznością produktów jakie spożywamy. Tej rodzaj diety nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży.

 

Author: gillianmckeith.pl